Savjeti za sjetvu travnjaka

Kada planirate posijati travu oko svoje kuće, potrebno je uzeti u obzir nekoliko važnih čimbenika kako biste osigurali lijep i trajan travnjak. Ovaj vodič će vam ukazati na što je potrebno obratiti pažnju.

Priprema mjesta/tla

Ispitivanje tla

Ispitajte pH i razinu hranjivih tvari u tlu. Već jednostavan tester može vam u tome pomoći, nije potrebno skupo plaćati analizu tla. Većina travnjaka uspijeva u neutralnim tlima (pH 6,0-7,0). Na temelju rezultata, po potrebi dopunite tlo vapnom ili sumporom za niveliranje pH i dodajte organske tvari poput komposta kako biste poboljšali strukturu i plodnost. Trava voli lagano i prozračno tlo, tako da su pješčano glinovita tla idealna. U sabijena tla možete dodati pijesak, a pješčana tla možete dodatno sabiti kako bi se poboljšala struktura tla za travu.

Nivelacija i odvodnja

Osigurajte da je tlo pravilno nivelirano kako biste pospješili odvodnju od kuće i usmjerili je u željenom smjeru. Ciljajte na nagib od oko 1% (pad od 30 cm na svakih 30 m) kako biste spriječili nakupljanje vode u blizini temelja. Ispunite sve rupe i poravnajte humke kako biste stvorili ravnu površinu.

Priprema površine

Izrahlite gornjih 8-15 centimetara tla pomoću motokultivatora ili ručnih alata, ovisno o veličini područja. Uklonite sve ostatke, mrtvu travu ili korov te pograbljajte površinu. Pričekajte da se tlo slegne. To je proces koji traje nekoliko tjedana, a možete ga ubrzati tako da se površina sabije valjkom nakon što se prethodno površina prosušila. Prije samog sijanja, potrebno je grabljama razrahliti tlo u dubini 2-3 centimetra te ukloniti grudice zemlje – završna fina priprema.

Odabir vrste trave

Odabir prave mješavine sjemena

Odaberite mješavinu sjemena koja odgovara vašoj klimi, položaju sunca/sjene i namjeni (npr. trava za gaženje u odnosu na ukrasnu). Na tržištu se već nalaze gotove smjese koje su namijenjene za različite uvjete sijanja. Miješanje različitih vrsta trava može povećati otpornost na štetočine i bolesti. Tako razlikujemo univerzalne smjese, za sjenu, suha i topla područja, otporne na habanje (gaženje), ukrasne, za nadosijavanje,…

Količina sjemena

Slijedite preporučene količine na temelju uputa za određenu mješavinu sjemena trave koju sijete. Pretjerano zasijavanje može dovesti do konkurencije među sadnicama, dok nedovoljno zasijavanje može omogućiti invaziju korova. Općenito, ciljajte na oko 1 kg sjemena na 35 m² za većinu mješavina.

Sjetva

Vrijeme

Najbolje vrijeme za sjetvu sjemena trave obično pada u rano proljeće ili ranu jesen kada su temperature umjerene, a padaline prisutne. Izbjegavajte sijanje tijekom ekstremne vrućine ili hladnoće. Sjeme počinje klijati tek s temperaturama tla od 10 stupnjeva, koje se dosižu na kontinentu sredinom travnja. Nakon toga imamo manje padalina te je potrebno držati tlo vlažnim u periodu od 2 tjedna kako bi se potaknulo klijanje. Ukoliko je moguće, planirajte sjetvu na jesen zbog boljih klimatskih uvjeta.

Tehnike sadnje

Ravnomjerno raspodijelite sjeme po pripremljenom tlu pomoću rasipača za veće površine ili ručno za manje dijelove. Kako bi sjeme bilo što ravnomjernije raspoređeno, podijelite površinu tla na 4 dijela te za svaki dio odvojite četvrtinu sjemena. Nanesite pola sjemena u jednom smjeru, a drugu polovicu pod pravim kutom za ravnomjerno prekrivanje. Budući da je sjeme trave sitno, prilikom ručne sjetve, pomoći će miješanje sjemena s zemljom ili pijeskom u zasebnoj posudi te se nakon toga može rasprši po tlu. Nakon toga lagano zagrabljajte površinu kako biste sjeme prekrili tankim slojem zemlje te je lagano utisnite ukoliko vam je dostupan valjak.

Njega nakon sadnje

Zalijevanje

Održavajte tlo konstantno vlažnim, ali ne previše vlažnim tijekom klijanja, što obično traje oko 10-14 dana. Lagano zalijevajte nekoliko puta dnevno ako je potrebno, postupno smanjujući učestalost kako se sadnice razvijaju. Apsolutno je neophodno imati tlo praktički non stop vlažnim.

Gnojidba

Nanesite početno gnojivo nakon sjetve kako biste pospješili snažan razvoj korijena, takozvano starter gnojivo za travnjake koje sadrži veću količinu fosfora te drugih mikroelemenata. Prvu gnojidbu starterom je najbolje učiniti nakon prve košnje.

Održavanje

Kada trava dosegne visinu od oko 7-8 centimetra, počnite je redovito kositi kako biste potaknuli gušći rast i obeshrabrili korov. Koristite pravilo jedne trećine, npr. kada je trava visoka 9 cm kosite je na visinu od 6 cm. Izbjegavajte primjenu herbicida, a ukoliko je to neohodno zbog prevelikog razvoja korova, ne primjenjujte ih dok ne pokosite novu travu najmanje četiri puta.

Slijedeći ove smjernice, možete stvoriti zdrav i živahan travnjak koji uljepšava krajolik vašeg doma, istovremeno pružajući ugodan vanjski prostor

Košarica

Veliki izbor sjemenja povrća i začina

X